Небезпека блискавки під час грози
Небезпека блискавки під час грози
Блискавка — електричний розряд між хмарамиабо між хмарою та землею. У процесі утворенняопадів у хмарі відбувається електризаціякрапель або льодяних частинок. Внаслідоксильних висхідних потоків повітря в хмаріутворюються відокремлені області, зарядженірізнойменними зарядами.
Блискавки поділяються на лінійні, пласкі, кулясті й чоткові. Лінійні блискавкиспостерігають часто, а кулясті та чоткові — дуже рідко.
Влітку сильна спека в Україні чергується ізгрозами – типовим атмосферним явищем теплоїпори року. Найнебезпечнішими під час грози єрозряди блискавки, температура якої можеперевищувати 30 тисяч градусів за Цельсієм – це приблизно в 5 разів більше за температуру на поверхні Сонця. У середньому блискавичнийрозряд поширюється зі швидкістю понад 190 тисяч км/с, а його довжина становить 3-4 км. За статистикою, щороку в світі від удару блискавкигинуть до 3000 людей. У зв’язку з цимзакарпатські рятувальники в черговий раз нагадують громадянам правила безпечноїповедінки в грозу.
Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть усі вікна та двері. В приміщенні не повинно бути протягу, що як магніт притягуєкульову блискавку. Тримайтеся подалі віделектроприладів, антен, проводів – всі вони притягують розряд.
Пам’ятайте – під час грози ховатися потрібно не від води, яка падає з неба, насправді ховатися йрятуватися треба від блискавки, бо саме вона вбиває!
Якщо ви перебуваєте на вулиці, уникайтевисоких дерев, металевих парканів, стін, біляяких ростуть дерева.
Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд. Ховатися під одиноким високим деревом небезпечно для життя. Ні в якому разі не бігайтей не плавайте. Зверніть увагу на місцевість: якщо на деревах помітні сліди від потраплянняблискавки, отже, ґрунт навколо має високупровідність електрики, і блискавка б’є тудипостійно. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільшуразливі для розрядів електрики, найменше – верба, клен та кущі.
Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглибленняв землі. Воно повинно бути сухим – волога земля сильніше проводить електрику. Якщо поблизунемає сухого заглиблення, сховайтеся в мокрійземлі, але не лягайте в повний зріст.
Якщо гроза застала вас під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі, терміново зупиніться – це небезпечно. Коли ж ви знаходитеся в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхнімашини, які можуть притягувати розряди.
Запам’ятайте: всі електричні прилади, зокремамобільні телефони, є своєрідними приймачамидля кульових блискавок. Тому в жодному разі не користуйтеся ними під час грози, натомістьнегайно їх вимкніть.
У разі виникнення небезпеки одразутелефонуйте до рятувальників за номером телефону «101»!