Якщо ви заблукали у лісі?

Якщо ви заблукали у лісі?

• Зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо випанікуєте, то думати логічно неможливо.

• Негайно зупиніться і присядьте. І не робіть більшежодного кроку, не подумавши. Думати можнатільки про одне, як дістатися того місця, звідкипочинається знайомий шлях.

• Пригадайте останню прикмету на знайомій частинішляху і постарайтеся простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайоміорієнтири, найкраще – залізницю, судноплавнуріку, шосе. Прислухайтеся. При відсутностізнайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" – униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьтена найвище дерево – погляд з висоти допомагаєкраще зорієнтуватися.

Існує багато способів визначення сторінгоризонту:

• за допомогою компаса: стрілка компаса завждипоказує напрям на північ;

• за положенням Сонця: в основі приблизноговизначення лежить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкуліСонце приблизно знаходиться: о 7 годині – на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині – на південь, тіні від предметів найкоротші і їхнапрям завжди показує на північ; о 19 годині – на заході.

• за Сонцем та годинником – тримайте годинник в горизонтальному положенні, поверніть його так, щоб годинна стрілка була направлена на сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годинною(малою) стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру "1" циферблата, покаженапрямок на південь

• за Полярною зіркою – напрямок на Полярну зіркузавжди відповідає напрямку на північ. Знайдітьсузір'я Великої Ведмедиці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подумки проведітьпряму лінію через дві крайні зірки "ковша" івідкладіть на ній приблизно п'ять відрізків, щодорівнюють відстані між двома зірками. Наприкінці лінії і буде зірка, що майже нерухомо"висить" цілий рік над Північним полюсом та показує напрямок на північ.

• за Місяцем. Опівночі у своїй першій чверті ")" Місяць знаходиться на заході, у повний Місяць – на півдні, в останній чверті "(" – на сході;

• існують і менш точні прикмети, що дозволяютьвибрати вірний напрямок. Мурашники завждирозташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північноїсторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше зпівнічної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташованінерівномірно – із південної сторони вони звичайно товщі. Просіки у великих лісовихмасивах завжди зорієнтовані у напрямку північ - південь або схід-захід.

• Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним зосновних засобів виживання в лісі. За допомогоювогню ви можете зберегти тепло, сушити одяг іподавати сигнали. Завжди тримайте сірники у водонепроникному пакеті.

• Уникайте переохолодження. Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не маєвідповідного одягу і захисту.

• Використовуйте навички та вміння будуваннясхованок (буда, навіс, намет і інш.) абокористуйтесь природними печерами. Цедопоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист і тепло.

• Бережіть та економно використовуйте воду. Вона більш важлива для вашого виживання, ніж їжа.

• Запам'ятайте! Діти повинні знати, що вони не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.

• Навчайте дітей, що необхідно вибрати великедерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітногомісця і знаходитися там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Якщо це звірі, вони злякаються та підуть геть. Цетакож допоможе швидше знайти їх тим, хто буде їх шукати

Пам`ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовах. Тому:

• знайте приблизно свій шлях мандрівки;

• майте при собі засоби визначення напрямків сторінгоризонту;

• майте одяг придатний для будь-яких погоднихумов;

• майте достатньо їжі, води, сірників, речей та засобів для захисту свого життя.

Вижницький РВ ГУ ДСНС

України у Чернівецькій області